Můj Lov

Můj Lov
 
Vláčkař na For Fishing 2015
(05. 03. 2015, Reportáže)

Rok se s rokem sešel a k zimní tradici už patří návštěva některé z rybářských výstav. Mám atmosféru těchto akcí rád a letos jsem se těšil ještě z jednoho důvodu. Až do loňska platilo, že For Fishing byl zaměřen hlavně na kapraře, zatímco příznivci aktivních způsobů lovu navštěvovali spíše podzimního Moderního rybáře v Holešovicích. Dokonce i stejní vystavatelé občas mívali pro každou výstavu jiný sortiment.

 

 

Možná i proto letos byla jedna hala letňanského výstaviště určena kaprařům a druhá ostatním rybářům. I když toto rozdělení nebylo striktní. A co mě letos konkrétně zaujalo? V oblasti prutů jsem si shodou okolností odnesl vzpomínky hlavně pruty určené pro ultra lehkou přívlač. Za asi nejpodařenější považuji současné výrobky francouzské firmy Pezon Michel. Hlavně řada Pandora s odlehčenou rukojetí se mi líbila. Velmi pěkná je i nová řada Instinct navazující na oblíbenou sérii Specialist trout. Jak název napovídá, jde o pruty s kratší rukojetí, určené hlavně pro lov pstruhů na menších tocích. Krásná, i když dražší byla také bílá chvějivka Illex ashura pepper.

Okuma Pink Pearl
Okuma Pink Pearl

U nás málo vídaný Garbolino Game Hunter a barevné kreace od Ryobi
U nás málo vídaný Garbolino Game Hunter a barevné kreace od Ryobi

Milovníky lovu na malé woblerky zaujme prut Spro addiction micro bait 1,98m 1-8g. Jde o velmi rychlý ostřejší prut, který bych si uměl představit například pro lov tloušťů na malé hladinovky. Novinky představila i firma Favorite, od těch na mě ale zapůsobil hlavně model Professional 2-7g. Levnější kategorii reprezentoval velmi příjemně prut Savage gear parabellum ultra light 0-7g 215cm, který byl mimochodem ze zde zmíněných jediný s klasickou celokorkovou rukojetí. Tito Dánové měli podařenou nabídku prutů i ve vyšších gramážích. Konkrétně řady Parabellum a Bushwacker.

Nový Ryobi Zaber 4000
Nový Ryobi Zaber 4000

Zajímavé to bylo i v oblasti navijáků. Inovované modely svých vlajkových lodí představila Daiwa i Shimano. V oblasti novinek se ale činila i firma Ryobi, která je jinak ve své nabídce celkem stabilní. Především skončil klasický model legendárního navijáku Zauber, který se zde dal pořídit za poměrně slušnou cenu. Kromě toho byl představen zcela nový model Zauber CR. Ten oproti svému nástupci zhubnul o zhruba 40 gramů, čímž určitě potěšil fanoušky ultra lehké přívlače. Novinkou byl také vzhledově originální model Protarget. Při troše hledání se u jiného stánku dal od Ryobi najít i u nás méně známý model Excia. Kdo hledal kvalitu za rozumnou cenu, narazil na Trabucco xenos XGM v ceně nepřesahující tisíc korun. Nechyběly ani navijáky od Spro, jako Grand arc, Gold arc nebo mořský Zalt arc. Novinek bylo samozřejmě mnohem víc (navijáky Quantum, nové Shimano Rarenium nebo Legalis a Freams od Daiwy). Snad jen fanoušci vláčecích multiplikátorů měli s vyjímkou stánku Velké ryby omezený výběr.

Gumové nástrahy od Fox a rotačky od Martina Forbaka
Gumové nástrahy od Fox a rotačky od Martina Forbaka

A nyní už k nástrahám. Hned u vchodu přivítal návštěvníky stánek Vláčej.cz, jejichž gumy si za posledních několik let oblíbilo mnoho vláčkařů. Širokou nabídku smáčků a nově i nymf (včetně velikosti 13cm!) měl stánek Nástrahy.cz ve druhé hale. Potěšil mě i návrat srbských gum Orka, které se zde také objevily a to v celé šíři jejich sortimentu. Lovci na woblery měli k dispozici nástrahy polského Kenartu nebo Bonita, které mělo na veletrhu premiéru. V obou případech jde o cenově dostupné woblery v mnoha přírodních odstínech. Po letech byla možnost i výběru z většího množství woblerů Salmo. Ne však díky oficiálnímu dovozci, ale u stánku Velka-ryba.cz. Zde byla nabídka skutečně široká, včetně nástrah firmy Sébile nebo limitovaných barevných edic od Rapaly. Zajímavý je také trend co možná nejrealističtějších nástrah. V tom vyniká už zmíněný Savage gear, který kromě už známých swimmbaitů z řady 4Play či realistických úhořů představil 3D Bleak Real Tail. Jde o téměř dokonalou napodobeninu živé oukleje.

Nová série přívlačových prutů Ultron od spíše kaprařsky zaměřené firmy Fox
Nová série přívlačových prutů Ultron od spíše kaprařsky zaměřené firmy Fox

Výtky, které k výstavě mám, jsou pouze nepatrné. Například kolega nenarazil na solidní přívlačový podběrák a odcházel s tím, že jej čeká objednávka z eshopu pana Fencla. To jsou ale jen drobné vady na celé akci. Jinak jsem odcházel spokojen. Potkal jsem mnoho známých, sehnal vše co jsem potřeboval a příjemně si popovídal třeba s Milanem Špalkem z Kabátu, který zde propagoval svůj kemp Buena Vista. Na pódiu rocková hvězda a člen kapely, která svou popularitou předběhla konkurenci o velký kus. V civilu ovšem pohodový chlapík, do kterého byste neřekli, že jeho texty loni na pražském Vypichu zpívalo téměř 80 000 lidí.

Milan Špalek z Kabátů je nejen hudebník, ale také skvělý rybář
Milan Špalek z Kabátů je nejen hudebník, ale také skvělý rybář

Výstava splnila moje očekávání a zkrátila nekonečné čekání na jaro. A jak pravil kamarád "Tady můžeš mít dva nebo dvacet tisíc a oboje to utratíš stejně rychle". Tak zas za rok.

Autorův nákup
Autorův nákup

Diskuze ke článku

autor: skwor

‹‹ Zpět na Reportáže

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 29. ledna 2020
svátek má Zdislava
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal