Můj Lov

Můj Lov
 
Zamyšlení nad woblery
(05. 08. 2014, Návody)

Asi jako každý rybář si tu a tam rád zajdu do některého ze svých oblíbených obchodů zakoupit některou z nezbytných drobností pro náš koníček. Obvykle se, kromě nákupu věcí, které potřebuji, zastavím i u vitríny s woblery. Vzhledem k tomu, že tento druh nástrah používám velmi rád, často se stává, že si některý z nich odnáším sebou domů. A tady nastává kámen úrazu. V poslední době totiž odcházím, aniž bych si některou z nástrah zakoupil.

 

 

Kde je chyba? V nedostatku sortimentu určitě ne, nabídka sama o sobě je více než bohatá. Ale většinou jsou přede mnou hlavně woblery plastové, často ještě navíc ozvučené. Blýskavý desing těchto nástrah je svým způsobem lákavý, ale než vždy to je to pravé ořechové. Navíc nabídka většiny velkých výrobců woblerů se průběžně mění a osvědčené kousky se najednou stávají sběratelskou raritou.

rapala salmo

Podívejme se například na nejznámějšího světového výrobce woblerů a to na firmu Rapala. Každým rokem svou nabídku rozšiřuje o nové modely a barvy nástrah. Obvykle ale jde bohužel právě o hrkací plasťáky. V katalogu Rapaly je sice možno nalézt kategorii Classic, která obsahuje tradiční balzové nástrahy, ale... Například barevná škála u základního modelu Shad rap během posledních let přišla o většinu realistických přírodních vzorů na úkor svítivých fire tigerů. Ale mizí i celé modely, nebo některé vyrábené velikosti. Například výborný šesticentimetrový Flat rap (mimochodem jeden z mála nových balzových woblerů) se v nabídce firmy zdržel jen nějaké dva roky. O své nejmenší velikosti přišly i modely Husky jerk nebo Jointed. A další nevyráběné nástrahy, jako například 7cm plovoucí Magnum, Countdown Shad rap, Fat rap či Risto rap se dnes na internetu běžně prodávají za vyšší ceny, než v době, kdy to byly aktuální nástrahy.

Ale abych Rapale nekřivdil, jelikož přece jenom na jejich nástrahy chytám velmi často a stále je považuji za nejlepší ve své kategorii... Jejich nástrahy nejsou primárně vyráběny pro země jako je Česká republika, kde je rybářský tlak poměrně velký. A ve Skandinávských vodách můžeme zjistit, proč právě X-rap získal tak důležité místo v jejich výrobní hierarchii a v čem tkví jeho přednosti. Navíc se po letech do obchodů vrátil potápivý Jointed a objevila se balzová série BX.

rapala salmo

A svým způsobem je na tom podobně i Polské Salmo. Výborný štičí model Roach se ještě relativně nedávno dal koupit za velmi příznivé ceny a dnes platí za takřka nesehnatelnou věc. I barevná škála se spíše mění, než aby se rozšiřovala. Zmizel například výborný vzor v barvě duháka. A na scénu se i zde začínají dostávat ozvučené balzové woblery, což u Polských firem zatím tolik zvykem není.

Říká se, že vývoj nelze zastavit a pravděpodobně to platí i v případě woblerů. Ale je to tak špatně? Kdo ví... Možná ne. A těm, kteří vědí, co od svých nástrah chtějí, se tak naskýtá možnost ještě jednoho lovu. A to sice v rybářských potřebách při hledání těch správných nových obyvatel našich krabiček.

autor: skwor

‹‹ Zpět na Návody

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 19. února 2020
svátek má Patrik
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal