Můj Lov

Můj Lov
 
Švédsko v obrazech (3. díl)
(20. 10. 2012, Reportáže)

Dny pokračují vesměs ve znamení menších štik. Častokrát kvůli tomu beru do lodě jen jemnější prut, abych si užil zdolávání.

 

 

Při jedné z vycházek s tvrdším cajkem se ale pod hladinovou nástrahou rozevře voda a na prutu je konečně slušná štika.

Do vysněného metru jí ještě dost chybí, ale na této poměrně obtížné lokalitě z ní mám radost.

Cestou zpět na chatku zahlédnu u rákosin zalovení. Na prutu mám zrovna jerka a tak neváhám ani vteřinu a z pomalu jedoucí lodě ho posílám co nejblíže k místu, kde se dravec ukázal. Útok na sebe nenechal dlouho čekat. "Zastav, ryba." houknu na kolegu u motoru a přitahuji krásně zbarvenou zubatou k lodi.

Týden dovolené se zvolna blíží ke konci. Bavíme se s majitelem kempu o dosavadních úspěších a on nám navrhne, ať se zajedeme podívat na několik kilometrů vzdálenou řeku. O zdejších pstruzích jsme už něco slyšeli, tak se nedáme dlouho pobízet. To co vidíme u řeky, nám ale vyráží dech. Kdyby mi někdo řekl, že jsem v Kanadě a ne ve Švédsku, snad bych mu i věřil.

Netrvá dlouho a Láďa zasekává. Podle protáčejícího se navijáku a ohlého prutu je vidět, že se boj na chvíli protáhne. Na kolegovi je znát nervozita, rád by rybu na konci šňůry alespoň zahlédl. To se podaří až po několika nekonečných minutách. V křišťálově čisté vodě se objeví ohromná lososovitá ryba. Losos, mořský pstruh? Ryba je zatím plná energie, na konečný výsledek si ještě musíme počkat.

Štěstí stálo na straně lovce. Nádherná jikernačka lososa končí na břehu. Nejkrásnější ryba, jakou jsem kdy viděl. Po nezbytné fotodokumentaci odplouvá královna řeky zpět do své chladné domoviny.

Poslední den se rozhoduji pojmout odpočinkově a k vodě vyrazit jen na okamžik navečer. Beru jemný přívlačák a zkouším štěstí pod silnicí, kde jsem viděl při večerních procházkách menší ryby na hladině. Místo vcelku příjemně překvapí, malý twister zláká pěkného okouna, krásně zbarvenou štiku a k mému překvapení také malou marénu. Další štiku ulovím u mola, kde parkujeme lodě a pláž u skokanského můstku zvyšuje mé skóre o okouna. Ten byl definitivně poslední rybou týdne.

Podruhé k nám už řeka štědrá není a tak zbývá jen uklidit chatu, zabalit a vydat se na dlouhou zpáteční cestu. V Trelleborgu se před naloděním naposledy podíváme na Švédskou půdu a vyplouváme. Jak se říká, všude dobře, doma nejlíp. I tak ale doufám, že se do Skandinávie ještě vrátím. Kdo jednou tuto část země navštíví, tomu s velkou pravděpodobností zůstane hluboko ve vzpomínkách.

autor: skwor

‹‹ Zpět na Reportáže

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Úterý 28. ledna 2020
svátek má Otýlie
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal