Můj Lov

Můj Lov
 
Švédsko v obrazech (2. díl)
(08. 10. 2012, Reportáže)

Další den patří průzkumu řeky. I když řeka není to správné označení, voda má spíše charakter jezera.

 

 

Fouká poměrně silný vítr a tak se uklidíme do klidného úseku mezi dvěma ostrovy. A kupodivu zde nalézáme přechod z mělčiny do hloubky, kde jsou okouni. Ten na fotografii měří 32cm.

Počasí v Laponsku na začátku září odpovídá zhruba našemu listopadu. Během týdne, který jsme zde strávili se průměrná teplota pohybovala mezi osmi a desíti stupni. Od vody jde slušná zima a tak si občas dáme chvilkovou pauzu a projdeme se po břehu. Fotíme, sbíráme všudypřítomné brusinky, nebo se jen kocháme drsnou skandinávskou krajinou.

Déšť neubírá na intenzitě a tak se odcházíme schovat do srubu, který se stal na týden naším domovem.

Konečně přestalo pršet a tak se vracíme na vodu. Zaujímá nás úzký průplav mezi dvěma jezery, už víme, proč této vodě říkají řeka.

Při průjezdu úzkým průplavem si všímám většího oka mezi z vody rostoucími přesličkami, kde se ukazuje na hladině potěr.Prvním hodem zasekávám pěkného okouna, a ještě než jej mám u lodi zasekává i kolega. Obě jsou to slušné ryby kolem 35cm. Kopyto mi ztěžkne i při druhém hodu a ryba se snaží co nejvytrvaleji se držet u dna. Po hezkém, zhruba dvouminutovém souboji se na hladině konečně objeví nádherný okoun. Odhadem čtyřiceticentimetrová ryba už leží zdolaná u lodě, ale posledním škubnutím hlavou se těsně před vylovením dostává na svobodu.

Cestou zpět vidím nějakou rybu sbírat hmyz z hladiny. Představa úlovku velkého pstruha mě láká a tak zkouším štěstí. Záběr přichází ještě dříve než nástraha klesne sloupcem ke dnu. Na svědomí to ale neměl očekávaný pstruh, ale středně velká štika.

Při další z podvečerních procházek po okolí přináším konečně trofejní úlovky. Švédové houby nesbírají, ale přesto mě překvapilo, když jsem v posekané škarpě u silnice nalezl dva kilové hřiby. Oba bohužel červivé, ale fotku jsem si nemohl odpustit.

Kdyby vás někdy zajímalo, proč nabízí Ikea k typickým švédským masovým kuličkám brusinkovou omáčku, tady je odpověď.

autor: skwor

‹‹ Zpět na Reportáže

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Čtvrtek 21. února 2019
svátek má Lenka
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2019 Pavel Hrabal