Můj Lov

Můj Lov
 
Švédsko v obrazech (1. díl)
(24. 09. 2012, Reportáže)

A je to tady. Po půlročních přípravách opět sedím v autě směřujícím do Skandinávie. Od mé první cesty na sever Evropy uplynuly již dva roky a tak se i přes vidinu 2400 km dlouhé cesty těším.

 

 

trajekt do Trelleborgu

První část přes bývalé východní Německo je nudná. Okolí je jedna velká rovina s lesy větrných elektráren. Příjemnější je pobyt na trajektu, kdy se člověk může projít a vyhlížet blížící se přístav Trelleborg. Cesta Švédskem je zajímavější. Můžeme sledovat, jak roviny Skane na jihu země postupně přecházejí do stále lesnatější a hornatější části na severu.

jezero u vesnice Gargnas

Cestou trefíme zácpu ve Stockholmu, projedeme stylově osvícený Sundsvall a po více než 34 hodinách jízdy konečně přijíždíme do vesnice Gargnas. Ubytujeme se a vyrážíme na jezero. Podle slov majitele kempu se můžeme napít přímo vody z jezera. Tak si představuji svobodu.

první dravec na prutě

Začínáme lovit s velkými woblery a dojde i na trolling. Leč zatím bez úspěchu. Půjčuji si od kolegy jemnější prut a zkouším okouny na kopyto. Po dvou náhozech přichází konečně kontakt a zdolávám prvního švédského dravčíka. Na druhý nához přichází záběr ze stejných míst a ryba se brání již o poznání urputněji, dokonce je slyšet i brzda. Za moment už v čisté vodě zahlédnu vysoký bok pruhatého třicátníka.

první štika

Na další úlovky si chvíli počkáme. Nacházíme místo, kde téměř nefouká a do karabinky putuje hladinový wobler. Sleduju pracující nástrahu a po chvilce jí zastavím a mluvím s kolegou. V tu chvilku uslyším šplouchnutí a nástraha, která v tu chvíli několik vtěřin ležela nehybně na hladině je atakována 58cm dlouhou štikou. Asi po hodině přidávám další zhruba 60cm na velké bílé kopyto.

štika na bílou gumu

Druhá štika dne. Zabrala na bílou gumu v hloubce jen těsně pod hladinou.

Speedmaster pod tíhou štiky

Kolega se trápí. První štika, kterou jeho nástraha zaujala není z největších a ještě trefuje popa až při třetím pokusu. Daří se mu až když se ze zátoky vrátíme zpátky na volnou vodu. Jemný Speed master se ohýbá a po chvilce nervů si i kolega sáhne na větší zubatou.

okolí kempu

Celou dovolenou se ale nevěnuji jen rybám. Za největší zážitek považuji polární záři, která zde prý v této roční době není obvyklá. Přes cestu nám také přejde koráb místních lesů - los. Zima zde musí být podle majitelky kempu zlá. První sníh napadne už v průběhu října a v období vrcholu polární noci je světlo pouze pět hodin denně.

autor: skwor

‹‹ Zpět na Reportáže

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Úterý 28. ledna 2020
svátek má Otýlie
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal