Můj Lov

Můj Lov
 
Útoky z hladiny
(14. 02. 2012, Návody)

Mým nejoblíbenějším způsobem lovu je již několik let přívlač. Dříve jsem se věnoval převážně nejjemnějšímu lovu dravců, ultralehké přívlači. V posledních letech se však mou srdcovou záležitostí stal lov na hladinové nástrahy.

 

 

Provozuji jej především v létě, kdy se u prohřáté hladiny drží potěr, který je atakován hladovými predátory. Někteří rybáři doporučují se na hladinový wobler nedívat a sekat pouze to, co ucítí v prutu. Myslím ale, že je to škoda. Právě hlučný a často i opakovaný útok ryby na nástrahu na hladině je totiž na této metodě to nejhezčí. A kolikrát pak ani nevadí, že dravec wobler netrefil. Svůj první pop jsem si pořídil už dávno. Natěšen na divoké útoky z hladiny jsem ho nasadil do akce hned při první vycházce… a nic. Trvalo ještě dlouho, než se dostavil první úspěch. Dnes s úspěchem používám většinu woblerů pracujících na hladině či těsně pod ní. Mezi nejčastější úlovky patří tloušť, následovaný bolenem. Občas se podaří i okoun nebo štika, u těch mám ale více úspěchů na stojácích.

Tloušť

A nyní už k jednotlivým nástrahám. Nejznámější ze všech hladinových woblerů je pop neboli popper. Tuto nástrahu má dnes v nabídce snad každá firma a myslím, že není třeba tento wobler s typickou "miskou" místo lopatky představovat. Na našem trhu můžeme nakoupit popy od 3,5cm (od firmy River2sea) po nástrahy kolem 16cm. Ty už však s běžným prutem jen těžko rozpohybujeme. Popy vodíme, jako většinu hladinových nástrah, ve většině případu napříč vodou nebo s proudem dolů. Proti proudu pouze v případě, že nemáme jinou možnost. Nástrahu můžeme vést rychleji a plynuleji, tato metoda je účinná hlavně na boleny. Na ostatní dravce preferuji spíše pomalejší vedení s výraznějším pocukáváním.

Bolen

Druhá velmi známá hladinovka je wobler s označením prop. Narozdíl od popu je přední část nástrahy tvarovaná jako u běžného wobleru, chybí však lopatka. Rozruch na hladině v tomto případě vytváří kovová vrtulka u zadního trojháčku. V posledních letech jsem si velmi oblíbil nástrahy označované jako walky (Owner cultiva, Tango dancer, Rapala skitter walk). Tyto woblery pracují mírnými výpady do stran, tento styl lovu je všeobecně známý jako "walk the dog". S woblery jde pracovat i velmi pomalu, což často vyprovokuje k útoku i velké ostražité tlouště. Další výhodou jsou posuvné kuličky v nástraze. Ty umožňují velmi dlouhé hody i s menší nástrahou. Na letošní rok přišla firma Cormoran s walkem v délce 6cm. Jde zatím o nejmenší nástrahu tohoto druhu, kterou jsem viděl a těším se, až ji vyzkouším.

Záběr na hladinovou nástrahu

Poslední nástrahou, kterou bych zmínil, jsou menší velikosti Slideru od Salma v plovoucí verzi. Tento 5 a 6cm dlouhý wobler je nejmenším jerkem, který lze zakoupit. Není to klasický hladinový wobler, lze s ním však pracovat těsně pod hladinou i tak, aby nástraha hřbetem čeřila vodu. Útok tak bývá srovnatelný s lovem na běžné hladinové nástrahy. Zažil jsem i situaci, kdy mi 60cm dlouhý bolen zaútočil na rychle stahovaný twister řítící se po hladině. Takové úlovky jsou však spíše náhodné a proto bych tímto výčet hladinových nástrah zakončil.

Tloušť

Prut používám na hladinové nástrahy spíš kratší s méně citlivou špičkou. To mi dovolí s nástrahou snáze pracovat i na větší vzdálenost. Osobně pro tento způsob lovu preferuji Shimano Speed master 240cm 10-30g, na větších řekách sáhnu po delším prutu. K tomu spolehlivý přívlačový naviják s kvalitní přední nebo bojovou brzdou (záleží na vkusu každého). Dále se nabízí otázka, zda použít vlasec nebo pletenou šňůru. Chytám s obojím, skoro raději sáhnu po slabší pletence. Jednak z důvodu delších náhozů, jednak proto, že s neprůtažnou pletenkou nástrahu na větší vzdálenost snadno rozpohybujeme. Příjemná je také na zdolávání, kdy cítíme každý kopanec zdolávané ryby. Je však třeba mít více povolenou brzdu než při lovu s vlascem. Pletenka nepruží a při tvrdé sestavě hrozí buď vyříznutí ryby, nebo její poškození trojháčky.

Tloušť

A na závěr jen jedna prosba – nezapomeňte na lanko. Nástraha osazená trojháčkem, u které je velká šance na záběr štiky, by jej měla mít vždycky.

autor: skwor

Diskuze k tomuto článku

‹‹ Zpět na Návody

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 19. února 2020
svátek má Patrik
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal