Můj Lov

Můj Lov
 
Zátěže na plavanou
(24. 11. 2010, Návody)

Víte jaký je rozdíl mezi klasickými bročky a stylkami, proč se používají netoxické zátěže a jak je to vlastně s označováním váhy? Na to všechno by vám měl odpovědět tento článek.

 

 

Olovo vs. netoxické zátěže

Podívejme se nejprve do nedaleké historie, konkrétně do roku 1987. V tomto roce byl ve Velké Británii schválen zákon, který zakazoval používání olova u zátěží o váze do 1 unce (zkratka „oz“). Tento zákon vycházel z obavy ze zvyšujícího se počtu labutí, uhynulých na otravu olovem. Následné rentgenové testy u ptáků pak prokázaly, že se v jejich žaludcích nachází velké množství spolknutých rybářských a loveckých broků, které se tam dostaly především z písku, které tito ptáci přirozeně polykají jako podporu k trávení vodních rostlin. Z tohoto důvodu se začaly rozšiřovat i na kontinent zátěže z netoxických materiálů, jako je například cín. Proto tedy lze u typicky anglických výrobců koupit pouze zátěže z netoxických materiálů a klasické olověné broky jsou již v dnešní době na ústupu.

Typy zátěží

Bročky (anglicky „split shots“)

bročky

Dnes asi nepoužívanější zátěže pro plavanou, jedná se o kuličky s výsekem pro vložení vlasce a následný zamáčknutím se zátěž fixuje na vlasci. Styl výseku muže být uzpůsoben síle vlasce nebo lze najít různě vlnité výseky, které mají napomáhat lepší fixaci zátěže. Kvalitní bročky jsou vyrobeny z měkkého materiálu, který méně poškozuje vlasec při zmačknutí. Výhodou bročků je velký rozsah dostupných zátěží a jejich jednoduchost v použití. Kromě zmíněných problémů s možným poškozením vlasce pak bývá problém s občasnou ztrátou bročků v průběhu chytání, jelikož jejich upevnění nemusí být dostatečně pevné.

Označení 3SSG 2SSG LG LSG SSG AAA AB BB #1 #3
Váha (g) 4,8 3,2 3 2 1,6 0,8 0,6 0,4 0,3 0,25
Označení #4 #5 #6 #8 #9 #10 #11 #12 #13  
Váha (g) 0,2 0,15 0,1 0,06 0,05 0,04 0,03 0,02 0,01  

Stylky (anglicky „styls“)

stylky

Jedná se o speciální typ zátěže, která se používá plavačkáři především v kontinentální Evropě, kteří chtěli zlepšit prezentaci nástrahy virtuálně bez viditelné zátěže. Stylky jsou vlastně tenké válečky, které mají výsek podél delší strany. Ten je šetrnější k vlasci, jelikož jej natolik nepoškozuje tlakem při zmačknutí a delší plocha také zajišťuje lepší fixaci na vlasci. Větší plocha pak napomáhá pomalejšímu klesání a jako další výhodu představují při chytání na konopí, kdy nedochází k falešným záběrům, kdy si ryba splete zátěž s nástrahou. Jako nevýhodu pak lze považovat nutnost použít speciální kleště pro rovnoměrně přichycení na vlasec.

Označení #7 #8 #9 #10 #11 #12 #14
Váha (g) 0,010 0,017 0,025 0,035 0,048 0,064 0,1

Stotz

stotz

Jedná se o specialitu anglické firmy Preston Innovations, která kombinuje výhody bročků i stylek. Stotz jsou kratší než stylky a tudíž jsou dostupné i v menších váhách stejně jako bročky. Díky nižšímu tlaku na vlasec jsou stotz oblíbené u plavačkářů specializujících se na lov kaprů, kde nehrozí poškození vlasce a následné utržení při vyšším zatížení. Současně je zde také minimalizováno riziko ztráty zátěže. Jako nevýhodu pak lze spatřovat v jejich velké velikosti v poměru k váze.

Torpilky, olivky (anglicky „olivettes“)

torpilky, olivky

Tyto relativně velké zátěže ve tvaru kapky nebo olivky se používají především tam, kde je nutné v rámci sestavy soustředit velkou váhu zátěže na jedno místo. Torpilky mohou být průběžné nebo fixní. Ty klasické průběžné pak většinou obsahují vodící silikonovou trubičku, ve které pak vedeme vlasec. Silikonová trubička nám nejen umožňuje lepší navlékání na vlasec, ale její přesahy nám slouží k tlumení rázů na bročky, které fixují pozici torpilky v sestavě a tím pádem se okraj torpilky nedeformuje a nepoškozuje vlasec. Fixní torpilky mají místo trubičky vedenou ocelovou karbonovou tyčinku a k připevnění na vlasec pak slouží dvě silikonové trubičky, které se navléknou na vlasec a následně se navlékne torpilka do těchto trubiček. Tento způsob upevnění nám pak umožňuje v průběhu lovu vyměnit váhu zátěže prostou výměnou torpilky. Pokud máme torpilky bez silikonové trubičky, je možné tuto nahradit silikonovými stoppery, gumovými korálky nebo kousky silikonových trubiček.

Rozložení zátěže

Při sestavování montáže můžeme také řešit dilema, jakým způsobem rozložit zátěž. Variant si můžeme vymyslet nespočet, ale zde představíme tři, které považuji za základní.

Neutrální montáž

Tento vzor patří mezi nejpoužívanější montáž, skládá se z části se skupinou bročků nebo torpilkou, která slouží k rychlému potopení a dále z části s typicky třemi až pěti relativně malými bročky, které jsou rovnoměrně po cca 10 centimetrech rozděleny na vlasci směrem k nástraze a mají za účel přirozenějšího klesnutí nástrahy na dno. U splávků do 1 gramu se v první části používá skupina větších bročků, u větších splávků nad 1 gram pak přichází ke slovu torpilka.

univerzální montáž

Propadová montáž

Vzor pro velmi přirozené předložení nástrahy, kdy chytáme také ryby ve sloupci, které lákáme volně nastřelovanými červy a kuklami. Používají se relativně malé bročky, které jsou rovnoměrně rozloženy na vlasci. Jelikož propadávání může být poměrně zdlouhavé, hodí se tato montáž do vody o hloubce maximálně 1,5 metru.

propadová montáž

Dvojitě zatížená montáž

Tento vzor je adaptací neutrální montáže pro případ, kdy chceme dostat nástrahu ke dnu co nejrychleji a vyhnout se tak záběrům menších ryb ve sloupci. Je ovšem třeba myslet na to, že tato montáž funguje zpravidla jen na opravdu kvalitně zarybněných vodách.

dvojitě zatížená montáž

 

Diskuze k tomuto článku

‹‹ Zpět na Návody

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 19. února 2020
svátek má Patrik
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal