Můj Lov

Můj Lov
 
O rekordech
(24. 02. 2019, Reportáže)

Před několika dny proběhlo internetovým světem video s gigantickou štikou ulovenou loni ve Východní Evropě.

 

 

Neuvěřitelně monstrózní ryba měla rozměry 140 cm a 25,3 kg hmotnosti. O udávaných mírách nebylo třeba pochybovat, zaujalo mě však něco jiného. Konkrétně skutečnost, že podobné ryby měly být v relativně nedávné historii uloveny i na území České republiky. Fotka však mnohdy není k dohledání. Netýká se to zdaleka jen štik. Například rekordní český karas obecný by měla být ryba 43 cm s váhou 3,3 kg. Tak vysoká hmotnost budí nedůvěru. Vcelku bez pochybností lze za padělek prohlásit také preparovanou atrapu ryby, která by měla být tlouštěm dlouhým 69 cm o váze 4,15 kg. Mimochodem u tlouště ještě na chvilku zůstanu. Často je citován úlovek 79 cm 3,02 kg ulovený na Berounce. Podařilo se mi nahlédnout do časopisu, kde byla tato ryba zveřejněna a na fotografii byl bez nejmenších pochybností bolen dravý. Přesto dnes tento úlovek už žije vlastním životem a často je uváděn jako rekordně dlouhý jelec tloušť.

Problematický úlovek z Vranova, štika 137cm o údajné hmotnosti přes 27kg

Ale zpět ke štikám. Právě český rekord štiky je totiž poměrně problematický a podle mnoha lovců velkých štik i nepřekonatelný. Drží jej štika 137 cm o údajné váze 27,2 kg. Tato ryba byla ulovena v roce 1988 na Vranovské přehradě na karase na bójkovém systému. Právě váha ryby (rekordy jsou stále určovány váhou a ne délkou úlovku) je kamenem úrazu. Z fotografie je jasně vidět, že jde o velmi štíhlou rybu. Úlovek měl být vážen na decimální váze a pravděpodobně zde došlo k chybě - chci věřit, že nechtěné. Podle určitých zpráv měla být ryba při vážení podložena a právě váha této podložky nejspíše nebyla odečtena.

Rozdílná stavba těla je vidět hlavně v porovnání se štikou, která na oficiálním žebříčku obsazuje druhé místo. 138 cm 25,4 kg štika ulovená panem Bláhou na Lipně roku 1979 je na první pohled zcela odlišná. V mnohém připomíná právě rybu, která mě k napsání tohoto článku inspirovala. Za zmínku stojí, že tento úlovek byl svého času na špici i světového žebříčku zdokumentovaných štičích úlovků. Fotogalerii dalších gigantických štik, ulovených například v Itálii či Švédsku si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

Pokud budeme za bernou minci považovat délku úlovku, pak největší štikou České republiky je 142 cm dlouhý exemplář z Nechranic. Mimochodem o vahách některých našich rekordních štik měl při zpracování své evidence rekordních úlovků projevit pochybnosti známý holandský štikař Jan Eggers.

Při pátrání po autentických fotografiích rekordních ryb se mi podařilo vypátrat i všechny tři největší sumce, ulovené na území Československa do roku 1990. Zdaleka největším z nich je gigant vážící 128 kg dlouhý 265 cm ze slovenského Bodrogu (některé zdroje této rybě přisuzují délku 257 cm). Sumec nebyl chycen klasickým rybářským náčiním, ale na silný vrbový prut zapíchlý do bahnitého břehu a dvojitý silný vlasec. Rybář měl tedy opravdu štěstí, že se mu s tímto vybavením podařilo úlovek dostat na břeh.
Skutečně kapitální úlovek se podařil na jihomoravském Vranově v roce 1983. Dva mladí rybáři zde ulovili (a za pomoci staršího kolegy zdolali z lodě) sumce 240 cm 92 kg. Tedy rybu, která patří k obřím i v dnešním měřítku. A zde byla ulovena na obyčejné jemné náčiní, monofil 0,40 mm a plandavku Heintzku. Není divu, že ryba posunula jak dosavadní rekord ČRS, tak se zapsala i jako mezinárodní rekord IGFA.

Trofejní sumec 240cm 92kg z Vranova

Rekord ČRS tato ryba držela až do roku 1990, kdy stejná voda vydala sumce 255 cm 93 kg. Zajímavé však je, že některé zdroje tuto rybu ve svých výčtech trofejních úlovků neberou v potaz. Existují prý totiž jisté pochybnosti o způsobu, kterým bylo úlovku dosaženo. Na rozdíl od předchozího sumce je úlovek i o poznání hůře zdokumentován, podařilo se mi získat jedinou fotografii, navíc v miniaturním rozlišení. Preparovaná hlava tohoto sumce by dnes měla být vystavena v jedné znojemské prodejně rybářských potřeb.


Jediná mě známá fotografie vranovského sumce 255cm 93kg

Na další rybu atakující hranici dvou a půl metru jsme si museli počkat až do roku 2004, kdy byl na Moravě uloven na kaprový prut sumec 253 cm s váhou 84 kg. V posledních letech zažívá lov sumců podobně jako kaprařina a kapitálních úlovků tak přibývá. Sumec blížící se metrákové hranici je uloven téměř každoročně, jen málokdy se však vrátí zpět do své domoviny. Za všechny jmenujme úlovky z roku 2018 - rybu 254 cm z Turyňského rybníka na Kladensku a 260 cm dlouho rybu z Moravy. Tento sumec byl uloven již před osmi lety a za tu dobu povyrostl o pouhých šest centimetrů. Největší rybou ulovenou na území ČR tedy pravděpodobně zůstává sumec 265 cm 104 kg ulovený na přívlač v Hranicích na Moravě.

A na závěr se podíváme na některé zajímavé historické úlovky kaprů. Zde se rekordy posouvají asi nejvíce, ostatně i na českých soukromých revírech již bylo uloveno dost ryb přes třicetikilogramovou hranici (minimálně u jednoho z nich je však jisté, že většinu svého života prožil na jezerech pod Pálavou). Našim rybářům je dobře známý úlovek lysce 108 cm vážícího 29,2 kg z východočeské Rozkoše. Tato ryba ulovená v roce 1978 musela být na svou dobu podobným zjevením, jako Vranovský sumec o několik let později. Když jsem před lety viděl poprvé fotografii tohoto kusu, lehce jsem zapochyboval o jeho velikosti. Dnes však už tyto pochyby nemám. Kuriozitou je, že lovec tohoto kapra do soutěže vůbec nepřihlásil, ryba se do ní dostala náhodou díky jednomu ze svědků jejího ulovení. Jen škoda, že se mi nepodařilo nalézt více fotografií této staré majestátní ryby.

37 kg kapři z Francie

Podobně neuvěřitelná ryba byla tehdy, dávno před érou moderní kaprařiny, ulovena ve Francii nedaleko města Lyon. Zdejší rybář ulovil roku 1981 kulatého lysce vážícího 37 kg o délce 102 cm a neuvěřitelném obvodu těla 120 cm. I z této ryby by měl být zachován preparát.

37,3 kg lysec z Raduty

Tento rekord vydržel 17 let, než jej překonal lysec 115 cm (slyšel jsem i verzi 110 cm) vážící 37,3 kg z rumunského jezera Raduta, svého času nejlepšího světového revíru. Kuriozitou je, že hmotnost této ryby se měla také pohybovat na hranici +- 37 kg. Ale rekord je rekord, takže oficiálně byl uveden o 300 g těžší. Podařilo se mi dohledat, že stejný kapr byl předtím uloven s váhou 34 kg a společně s dalšími kapitálními jedinci nepřežil masivní úhyn, který ukončil zlatou éru tohoto jezera.

Kapr 41,3 kg ulovený do sítě kolem roku 2000

A na závěr jedna rarita. Svého času kolovala v časopisech a po internetu fotka kapra vážícího 41,3 kg, který byl chycen do sítě na území bývalé Jugoslávie. Tehdy šlo o rybu daleko za hranicí světového rekordu a mnoho lovců se snažilo najít místo, kde bude první čtyřicetikilový kapr uloven. Dnes je již známo mnoho ryb přes tuto hranici a současný rekord má hodnotu 51,2 kg. Paradoxní je, že světový rekord překonává poslední roky při každém svém ulovení vždy tento jeden jediný kapr z kontroverzního revíru EuroAqua. Jak je vidět, honba za rekordy ve světě rybařiny nekončí, spíše naopak. Uvidíme tedy, co přinesou následující sezóny.


Současný světový rekord 51,2 kg

autor: skwor

‹‹ Zpět na Reportáže

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 19. února 2020
svátek má Patrik
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal