Můj Lov

Můj Lov
 
For Fishing 2018
(24. 02. 2018, Reportáže)

Již se stalo tradicí, že se na zdejších stránkách touto dobou každoročně objevuje reportáž z rybářského veletrhu For Fishing v pražských Letňanech. Ten v letošním roce oslavil již devět let své existence. To je dlouhá doba, za níž se mnoho věcí změnilo.

 

 

For fishing přebral brněnskému Rybaření pomyslný titul největší domácí rybářské výstavy. Objevilo se také několik dalších akcí, které se mu snažily konkurovat. Většinou však skončily stejně rychle, jako se objevily. To nakonec potkalo i brněnské Rybaření, které zhruba měsíc před plánovaným termínem oznámilo, že letošní ročník se neuskuteční. U akce s takovou tradicí podobná zpráva zamrzela.

A jaký letošní For Fishing byl? Jedním slovem - monstrózní. Akce zabírala celých pět hal. Projít celý areál a udělat si alespoň základní přehled, kde se co nachází, zabralo více než hodinu. Možná by bylo zajímavé si na letošní veletrh vzít krokoměr :) Největší novinkou letošního ročníku bylo bezesporu Aqua demo. Jde v podstatě o obří akvárium situované v návěsu kamionu, kde plavali velcí duháci, siveni, jeseni, kapři, okouni, candáti a jeseter. Zde probíhaly názorné prezentace vláčecích nástrah mnoha firem, které se na For Fishingu prezentovaly. A jelikož jsem začal s nástrahami, tak právě jim se v letošním článku budu věnovat na prvním místě.

Těch bylo letos na výběr skutečně mnoho, včetně firem, které na výstavě běžně nebývají. Veletržní klasiku již tvoří stánky Orkashopu, Vláčej.cz, Westin, nebo Nástrahy.cz. Poslední jmenovaný zde prezentoval novou velikost svého ripperu Swimmer, tentokrát v rozměru 20cm. Vybírat se dalo i ze slušné nabídky Rapaly a Salma. Z jeho směřování po fůzi z Foxem mám sice rozporuplné pocity, ale uvidíme... V Letňanech se letos pohyboval dokonce i hlavní tvůrce Salmo woblerů, pan Piotr Piskorski. A našlo se i dost toho, co bylo na veletrhu premiérově. Zmínit určitě zaslouží stánek privlac-shop.cz s francouzskými gumami Delalande Sandra a nástrahami RNK Lures. V tomto případě jde o napodobeniny hmyzu určené pro jemnou přívlač na pstruhových i mimopstruhových vodách. Z novinek je třeba zastavit se i u stánku RP Tornado, nabízejícího ručně vyráběné woblery 3stan. Komu chybí staré klasické modely Rapal, neměl by tyto woblery přejít bez povšimnutí. K vidění byla také téměř celá nabídka dánského Savage Gearu. Tato firma si hranice skutečně nedává a jejich nástrahy jsou opravdu realistické.

Savage gear představoval i novou sérii prutů MPP 2. Ucelená řada, v níž si vybere každý. Mě osobně nejvíce padl do ruky nejkratší model 2,21 m s udávanou zátěží 3-10 g. Štíhlý, lehký, citlivý vláčák. Působil na mě dojmem vcelku univerzálního proutku pro lehkou a ultralehkou přívlač. A líbil se mi i po designové stránce. Zajímavá byla i cenově příznivá řada vláčáků X1 od Favoritu. Ze všech prutů na veletrhu jsem se však překvapivě těšil na ten nejlevnější. Konkrétně na řadu Zephyr od slovenského Delphinu. Kolega vlastní jeho nejdelší provedení a přesto, že jde o prut za pár stovek (doslova, cena se podle modelu pohybuje mezi 500 a 900 Kč), udělal na mě velice dobrý dojem. Byl jsem proto hodně zvědavý, jak na tom budou jeho kratší kolegové. Nejvíce jsem si rozuměl s modelem 210cm do 20 gramů. Za lidovou cenu dostanete překvapivě rychlý prut s korkovou rukojetí, navíc osazený devíti očky. To se zcela jistě slušní zmínit, protože většina firem jich v této cenové relaci dává o několik méně. Kdo hledá prut pro menší woblery, brodění, nebo například lov štik na malých zarostlých potocích, určitě by tento proutek neměl přejít bez povšimnutí. Za mě překvapení veletrhu. Myslím, že mi ještě nějakou dobu bude vrtat hlavou.

Impérium Delphinu však roste celkově, k prohlédnutí byly i připravované řady vláčecích prutů na letošní sezónu a dokonce i nové modely gumových nástrah. Zřejmě se máme na co těšit. Právě díky slovenskému vystavovateli jsem letos po delší době zabrousil i mezi pruty feederové. Své druhé generace se dočkala oblíbená řada Magma, která se chlubí drobnými ergonomickými změnami a také novými modely s proměnnou délkou. Kdo chce lovit v proudech či dále od břehu, toho zaujme nová řada Legia. V tomto případě jde o tužší pruty s dostatečnou silovou rezervou, avšak pořád s příjemně plynulou akcí. A pak tu byly dva poměrně specifické pruty, opět od Delphinu. Tím prvním byl feeder Opium 3,3m do 80 gramů. Prut s vizáží lehkého kapráku a nekonečnou parabolickou akcí. Kdo rád loví v zimě na velmi slabé návazce nebo naopak rád zdolává ryby s prutem ohnutým k rukojeti, ten si přijde na své. Ze zcela opačné kategorie pochází River trophy feeder 3m 160 gramů. Krátký, silný, houževnatý feeder pro chytání větších ryb v proudech nebo vodách plných vázek. Nečekejte však neohybnou rákosku, akce prutu pro mě byla příjemným překvapením. Dobře bych si jej uměl představit například pro letní lov parem na cit. A mimochodem, všechny tyto pruty se pohybují v cenové relaci kolem 1500 Kč.

Z prutů je třeba plynule přejít k navijákům. A protože zatím dostávaly prostor spíše mladší firmy, zde se zaměřím naopak na ty tradiční. Výrobní program Shimana opustil legendární naviják Exage a jeho místo zastoupila Sahara RD s bojovkou a možností volit mezi jednoduchou a dvojitou kličkou. Ve střední cenové kategorii si získává slušnou oblibu Ultegra FB s přední brzdou (kamarád vlastní již 3 kusy). Fanoušky lehké přívlače na malých vodách zase zaujme malý naviják Nasci 2000 SFB s mělkou cívkou. Kromě toho jak Shimano tak Daiwa prezentovaly nové modely svých vlajkových lodí, navijáků Stella FJ a Morethan 2018. Právě Daiwa ukázala asi nejpřelomovější novinky. Jmenovitě šlo o navijáky Ballistic, Fuego, Exceler a Legalis z nového konceptu LT. Zde došlo k asi nejvýraznější změně v číslování velikosti navijáků. Daiwa totiž své navijáky velikostně sjednotila právě se Shimanem. Dokonce jsem zaslechl, že by nyní měly být kompatibilní i cívky mezi navijáky těchto dvou značek. Co je na tom pravdy však nevím. Kdo tedy bude chtít zakoupit Daiwu vyrobenou v roce 2018, bude muset brát na vědomí, že bude o číslo menší, než na co byl zvyklý ze starších řad. Nové Daiwy jsou velmi lehké navijáky s krásně hladkým chodem.

Jak tedy hodnocení letošního ročníku uzavřít? Možná slovy šéfredaktora Kajmana Radka Filipa. Podle něj se z For Fishingu stala akce evropského formátu, která dnes zabírá zhruba polovinu kapacity výstaviště. Stále je tedy kam růst. Necháme se překvapit, co přinesou následující roky.

autor: skwor

 

For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018
For Fishing 2018 For Fishing 2018 For Fishing 2018

‹‹ Zpět na Reportáže

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 19. února 2020
svátek má Patrik
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal