Můj Lov

Můj Lov
 
Woblery Bonito
(05. 10. 2017, Návody)

Asi jen těžko by šlo spočítat, kolik rybářských firem zaměřujících se na přívlač dalo světu Polsko. Některé z nich, například Salmo či Dragon, si už našly cestu i k nám a staly se běžnou součástí výbavy českých rybářů. Další se do podvědomí vláčkařů teprve dostávají, ale lze očekávat jejich vzrůstající oblibu. A pak je tu kategorie třetí. Zavítáte-li na některý z polských rybářských eshopů, budete překvapeni rozmanitostí nástrah od tamních malovýrobců. Těch, které se k nám takřka vůbec nedostanou, je skutečně nepřeberné množství a mnohé z nich působí originálně a neokoukaně.

 

 

Woblery Bonito

Woblery značky Bonito patří do druhé z těchto kategorií. Poprvé jsem s nimi přišel do styku před několika lety. Tehdy mi jeden tento, u nás v té době neznámý, wobler přivezl kamarád, který tehdy v Polsku trávil školní praxi. Od té doby se mnoho věcí změnilo. Především se objevil oficiální dovozce těchto nástrah do ČR - obchod rybanahacku.cz a naši rybáři začali odhalovat kouzlo těchto nástrah. To spočívá především v příznivé ceně, ale také v možnosti vybírat z rozsáhlé škály přírodních barevných odstínů. Nabídka Bonita je široká, velké oblibě se těší například mohutné hluboko chodící woblery pro sumcovou přívlač. Protože tento styl lovu ale praktikovat neumím, budou následující řádky patřit nástrahám pro lehčí přívlač na mělkých tekoucích vodách. Pro ten vyrábí Bonito vcelku rozsáhlý sortiment nástrah. Některé si v mých krabičkách již své místo našly, o premiérových zkušenostech s těmi dalšími je tento článek. Než se k nim však dostaneme, neodpustím si jeden zajímavý postřeh. Až si nějaký Bonito wobler pořídíte, zkuste si jej hned po vyndání z krabičky prohlédnout. S velkou pravděpodobností na něm totiž najdete zaschlé kapičky vody. Bonito totiž patří k značkám, které před prodejem chod svých nástrah zkouší, takže se mezi rybáře nedostane nechodící wobler. Chválihodné. Něco podobného lze pozorovat například na starých Irských Rapalách, ale mezi běžnou praxi to ani dnes rozhodně nepatří.

Woblery Bonito

Nejmenší z nástrah, s nimiž jsem lovil, je 2,5cm dlouhý model Žuk. Miniaturní wobler osazený jedním trojháčkem patří mezi nástrahy imitující hmyz spadlý na vodní hladinu či plovoucí těsně pod ní. K tomu slouží lopatka, která od tělíčka wobleru směřuje kolmo dolů. To zamezí tomu, aby se wobler nořil do hloubky, pouze jej rozkmitá do stran. I přes svou nepatrnou velikost se nástraha při tažení vodou vrtí poměrně výrazně. Takový chod se zamlouvá hlavně tloušťům, zálibu v něm naleznou ale i okouni, pstruzi nebo menší boleni. Jde o výbornou nástrahu pro letní lovy v mělčích proudnějších řekách kolem břehů. Osvědčená je metoda, při níž rybář stojí ve vodě a wobler hází směrem k zarostlým břehům, kde ryby čekají na hmyz spadlý na hladinu.

Woblery Bonito

Jen o málo větší, avšak výrazně robusnější, je model Jaž 2,8cm. V lecčems může připomínat známý Hornet od Salma. Je však zavalitější a dle mého mínění působí elegantněji. Navíc i v nejmenším rozměru je možnost volit mezi plovoucí i potápivou variantou. Jaž má lopatku typickou pro Bonito woblery - širší, s ostrými rohy a vepředu tvarovanou do špičky. Wobler se díky tomu snadno zařízne do hloubky. V případě zmiňované nástrahy se tato výhoda využije například pro prochytávání vývařišť jezů a hlubokých tůní na pstruhových i mimopstruhových vodách. Právě pstruhové vody budou pro tento model hlavním domovem, i když využití najde téměř na všech tekoucích vodách. Díky už zmíněné širší lopatce je wobler stabilní i v silnějších proudech. Na rozdíl od většiny podobných nástrah má však stále decentní chod, o poznání umírněnější než například zmíněný Hornet. V potápivé verzi nástraha i slušně letí, což usnadňuje i lov na větších vodních tocích typu Berounky nebo Sázavy. Co se týče lovených ryb, je druhová škála podobná jako u předchozí nástrahy. Jelikož se hodí pro hlubší místa, dají se na něj lovit i parmy a můžeme počítat i s úlovkem štiky - samozřejmě spíše takové, která bude odpovídat velikosti nástrahy. Použití slabého wolframového lanka je tedy na místě.

Woblery Bonito

Osobně jsem si nejvíce oblíbil sedmicentimetrovou Ukleju. Klasický štíhlý wobler je k dostání v plovoucím provedení a široké škále přírodních odstínů. Nástraha má při vedení vodou zajímavý vlnivý pohyb. Ten má širší amplitudu, než v určitých aspektech podobný Original od Rapaly. Zároveň je však chod této nástrahy klidnější než například u wobleru Salmo minnow. Je to dáno tvarem lopatky, která se směrem dolů výrazněji rozšiřuje. Jde o univerzální wobler pro lov většiny našich dravců. Ke slovu přijde na mělkých stojácích, jeho hlavní domovinou ale budou nepříliš hluboké říční toky či lov v okolí břehů. Díky už zmíněné lopatce, která je širší než u podobných woblerů jiných výrobců, se hodí i pro chytání v silněji proudících řekách. Zalíbení v něm najde většina našich ryb, převážně tloušti, boleni, štiky a větší okouni. Při jemném poškubávání lze s Uklejou lovit i podobně jako s hladinovými nástrahami.

Woblery Bonito

Krap ve velikosti 7cm se od přechozích modelů liší. Jde o vyšší wobler s delší lopatkou. To jej činí ideálním i pro lov v hlubších místech, jako jsou podemleté břehy nebo podjezí. Využití najde i na většině stojatých vod. Zajímavé je, že tvar nástrahy je téměř totožný se stejně velkým modelem Bonito Ploc. Rozdíl je však v lopatce. Ta je u Krapa kratší, užší a na rozdíl od ostře řezaného Ploce zaoblená. Wobler díky tomu nejde tak hluboko a má klidnější chod, než jeho kolega. Krap je vcelku univerzální nástraha pro lov většiny našich dravců, převážně se však jedná o štičí záležitost. Má kvalitní chod už při plynulém vedení, jeho možnosti jsou však daleko větší. Lze jej vodit nepravidelně nebo s woblerem oklepávat kameny na dně. Tento způsob lovu, především při pomalém vedení, bývá v hlubších proudech úspěšnou metodou lovu parem.

Tolik tedy k woblerům Bonito, které jsem měl tu čest během letošního září vyzkoušet. Nešlo o mou premiéru s těmito nástrahami. Tlouště s oblibou lovím na podhladinový wobler Krapik, stejně tak rád nasazuji agresivně pracující Sandacz ve velikosti 5cm. Ve Švédsku mi okouni překvapivě ochotně útočili také na rozměrný 9cm Krap jerk. A tím výčet modelů, které Bonito nabízí nekončí. Sortiment je široký a je jen každém rybáři, zda si ten pravý wobler pro svoje lovy najde.

autor: skwor

‹‹ Zpět na Návody

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 19. února 2020
svátek má Patrik
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal