Můj Lov

Můj Lov
 
For Fishing 2016
(18. 02. 2016, Reportáže)

Po roce se pro všechny příznivce Petrova cechu opět otevřely brány letňanského výstaviště. Konal se zde už sedmý ročník největší domácí výstavy rybářských potřeb For Fishing 2016. Tuto akci navštěvuji již od jejího vzniku a vynechal jsem zatím pouze jeden ročník. A jaký byl ten letošní?

 

 

Přepokládám, že sedmička bude pro For Fishing šťastné číslo. Už před čtvrtečním otevření výstaviště, byl čekající dav poměrně početný. O výstaviště samotné se letos For Fishing dělí s téměř půlroční výstavou o Titanicu, ovšem rybáři na tom nebyli nijak biti. Mokrému sportu se dostalo tolik prostoru, co minulý rok. Ostatně výstava tu loňskou v mnohém připomínala, ať už rozestavením stánků v halách nebo sortimentem u některých expozic. To je ale asi jediné mínus, které zmíním. Jelikož jsem po výstavišti poctivě nachodil několik hodin, objevil jsem vcelku zajímavé věci. Především ty z oblasti přívlače, feederu jsem se letos vyhnul tak důkladně, že si nevybavuji jediný feederový prut, na který bych se během své návštěvy díval. Stejně tak krátká šoulačková matchovka, kterou sháněl kolega, mé pozornosti asi nějak utekla....

A začneme tentokrát od vláčecích nástrah, jelikož právě jim jsem věnoval asi největší pozornost. Lovci na gumové nástrahy mohli vybírat z nabídky pestrobarevného sortimentu srbských gum Orka. Ta zde prezentovala i některé novinky, například model Shad v nejmenším rozměnu 40 mm. Kdo toužil po realistické nástraze, tomu padl zrak na model Gobio. Orka však nabízela i nástrahy z opačného konce velikostní škály vhodné pro mořský rybolov. Navíc u stánku panovala i přátelská nálada a kromě rad o konkrétních nástrahách došlo i na moravské tekuté švestky :).

Tradičním vystavovatelem je také sokolovská firma Vlacej.cz, která nabízí široký sortiment svých originálních gumových nástrah. Za dobu svého působení si jejich výrobky u rybářů oprávněně získaly značnou oblibu. Jejich stánek už tradičně vítá návštěvníky hned u vstupu do výstavních prostor. Gumovou trojici uzavíral stánek Nastrahy.cz, kde byla k vidění mimo tradičního sortimentu smáčků také nová 20cm dlouhá nymfa. Premiérově také představovali své nafukovací kajaky. Ostatně plavidel se mi zdálo oproti minulým ročníkům celkově víc.

Nástrahy však nejsou pouze gumy. Poprvé byly k vidění podařené výrobky jigstreamer.cz, zajímavé neokoukané nástrahy, které se do budoucna určitě chystám vyzkoušet. Pravděpodobně nejoriginálnější nástrahy vystavoval stánek Sanger, který se letošní ročník rozhodl pojmout pouze výstavně. Pro moji peněženku to bylo možná dobře, protože nástrah, které se mi líbily, zde bylo víc. Především řada Iron Claw Apace, kam patří například miniaturní 4,5 cm jerk, hladinový walk the dog wobler v designu krevety, vzhledově se mi také líbil velmi atraktivní 6,5 cm realistický swimmbait řady Illusive Baby.

Iron Claw Apace
Iron Claw Apace (povšimněte si také přibalených jednoháčků)

Zajímavé nástrahy, které nejsou často k vidění, bylo možné zakoupit ve stánku Na přívlač. Nové gumy představily i společnosti Gunki či Crazy fish. Světoví výrobci woblerů, jako Salmo a Rapala tradičně chyběli a jejich zboží se dalo najít jen v omezené míře na některých stáncích. Nechyběl však cenově příznivý polský Kenart, doplněný o třpytky Hammer či hmyzí woblery Stepanowa. Dohledat se daly i třpytky Mepps za příjemných padesát korun.

Asi největší dojmy jsem si tentokrát odnesl z kategorie navijáků. Na pomyslný trůn by usedl nový Shimano Twin Power 4000. Velmi lehký stroj s chodem, na kterém by se negativa hledala jen těžko. V mysli mi možná utkvěl více než dražší Daiwa Morethan. U stánku Shimana bylo vůbec novinek víc. Příjemný byl i Stradic FK, který se od předchozích, vzhledově tradičních, modelů Stradicu liší už na první pohled. Inovativím dojmem působilo Super GT-RD s bojovou brzdou. Překvapivě nejlepší dojmy jsem si ale odnášel z navijáku Shimano Sedona 2000 FE. Tuto velikost Shimano v Evropě jinak nenabízí a na UL přívlač bych si jí představit dokázal. Navíc cenovka se pohybuje lehce za hranicí 1500 Kč. Jen náhradní cívka chybí. Kdo hledal dobrou cenu, mohl najít Spro Gold Arc těsně pod dva tisíce. Několik novinek prezentovalo i Ryobi. Konrétně červený Krieger 3000 Braid, Alert (o tom jsem další informace ani s pomocí googlu nenašel) nebo odlehčený Slam.

Ryobi Krieger Feeder velikosti 6500
Ryobi Krieger Feeder velikosti 6500

A po navijácích samozřejmě musí přijít na řadu pruty. Tam nebylo novinek tolik, ale vybrat se dalo. Už několikrát zmiňované Shimano předvádělo čtvrtou generaci Speed Masteru CX nebo nový Force Master. Na jednom stánku jsem našel sněhobílé pruty Stradic, oproti většině vláčáků této firmy velmi rychlé ostré pruty. Jen o něco těžší než třeba zmíněný Speed Master. Premiéru v České republice měly japonské vláčecí a jerkovací pruty Major Craft. Velice lehké pruty s originálním a přesto většinou poměrně decentním designem si své příznivce určitě najdou. Na podzim jsem měl možnost lovit s modelem Banshee Finetal a dojmy byly veskrze pozitivní. Jen je třeba uvést, že tento prut patřil do vyšší cenové kategorie. Major Craft představoval i poměrně speciální pstruhové pruty pro lov na malých tocích, konkrétně z řady Nextino. Nejměkčí kousek, který byl k vidění měl gramáž 0,5-2 gramy. Z podobně speciálního náčiní se dal najít ještě prut Favorite Arena. Tato značka se u nás vcelku rychle zabydlela. V Letňanech měli mimo jiné cenově velmi příznivý model Balance (kamarád si jeden vezl domů) nebo řady Blue Bird a White Bird s chvějivou špicí.

Rukojeť vyšší řady prutů Major Craft
Rukojeť vyšší řady prutů Major Craft

Poprvé se zde prezentovalo i nové zastoupení dánského Savage Gearu pro Českou republiku. To zde mělo na ukázku novinky z kategorie nástrah, prutů i navijáků. Z nového dovozce mám dobré dojmy, z novinek také. Zajímavý poměr cena - výkon nabízel odlehčený naviják Okuma Ceymar. V prutech mě zaujala nová řada Black Savage, s originální rukojetí v maskáčovém stylu. To bylo provedeno poměrně vkusně, takže to nepůsobilo rušivě a docela dobře bych si jeden z prutů této řady doma představit uměl. Asi hlavně nejlehčí verzi 1,98m 2-7g. Řada Black Savage se nese vzhledově v podobném duchu jako oblíbená řada šoulačkových kaprových prutů Prologic C.O.M., které byly k vidění na stejné expozici. Ač jsem nekaprař, tyto měkčí pruty jsou mi vcelku sympatické a už delší dobu hledám důvod, proč bych si jeden z nich měl pořídit :) 

A tím jsem se asi dostal k závěru. Zajímavých expozic bylo jistě víc, ovšem v lidských silách není si vše během jednoho dne pečlivě prohlédnout a hlavně zapamatovat. Výstava je pro mě ale čím dál víc o setkání a nákupy se odsouvají na druhou kolej. A svou společenskou úlohu i letos splnila na výbornou. Potkal jsem mnoho známých, se kterými se v průběhu roku vídám jen virtuálně. Kromě loni zmíněného Milana Špalka, který letos svůj kemp Buena Vista představoval na vizuálně velmi zajímavém stánku, se zde za pultem ukázal z hudebníků ještě Tonda Černý ze skupiny Jaksi Taksi. Mimochodem také baskytarista. Letošní ročník tedy hodnotím pozitivně a doufám, že se příští rok v Letňanech opět setkáme.

paia, Milan Špalek, skwor
paia, Milan Špalek, skwor

autor: skwor

Doplnění:

Lukáš samozřejmě nemohl v článku obsáhnout všechno. Pár věcí, které mi utkvěly v paměti bych rád také napsal. Na úvod nešlo přehlédnout expozici vozů Ford, které zaujaly nejednoho rybáře především díky svým předpokládáným schopnostem pohybovat se v terénu. Následovala velká prodejní hala, kde se kromě výše zmíněných zajímavostí nacházela také velká prodejní prezentace maďarské firmy Energofish, která konečně dorazila k nám a již aktivně hledá prodejce pro své více než zajímavé produkty. Především mě zaujaly umělé nástrahy Benzar Jelly Baits, které se dokážou po třech dnech ve vodě plně rozpustit. U Gunki se daly pořídit moc zajímavé umělé žáby, několik jsem jich pro letošní rok také pořídil, tak uvidíme, jak se našim rybám budou líbit. V prostřední neprodejní hale nechyběla prezentace Jakuba Vágnera, který si přichystal i velký bazén s živými rybami.

umělé žáby od Gunki
umělé žáby od Gunki

Ve třetí hale, která byla především kaprařská, se dala najít také spousta zajímavých věcí. Stejně jako vloni zde velkou část zabírala prezentace firmy Fox, která opět ukazovala nejen kaprařské náčiní, ale také řadu Rage, určenou pro lovce dravých ryb a dceřinou společnost Matrix, která se zaměřuje na feeder a plavanou. Vedle Foxu zde byla také velká prezentace anglické značky Trakker, která je proslulá svým vybavením pro pobyt u vody, ať už jsou to různé přístřešky nebo také oblečení. Milana Tychlera jste tentokrát mohli najít netradičně u prezentace firmy VMC, jejichž háčky se postupně stávají známějšími mezi českými rybáři a Milan na tom nese velkou zásluhu. Především jste ale také mohli zakoupit zcela novou řadu Mystic Carp.

VMC Mystic Carp
VMC Mystic Carp

Nakonec se trochu rozepíšu o nástrahách, především peletkách a boilies. U Chytila jste mohli najít novou příchuť Pitbull Squid a nově dovážené peletky Sonubaits Cheesy Garlic. Potěšil mě také stánek s nástrahami Carp Zoom, kde se velkou částí zaměřili na feederové chytání pomocí method krmítka. Bylo zde představeno několik variant vnadících mikro peletek a také mini boilies s velmi zajímavými příchutěmi. Na závěr nesmím opomenout stánek s návnadami a nástrahami RR Baits (nevím, jestli je to úmysl, ale firma se prezentuje jako anglická, i když se jedná čistě o českou záležitost), kde jsem na zkoušku zakoupil několik netradičních boilies v příchutích mandarinka a pomerančová kůra. Tyto boilies jsou typu "oozing", čili ve vodě zachechávají viditelnou pachovou stopu, která by snad mohl lépe lákat ryby a to po dobu celých tří dnů. Uvidíme, jak se osvědčí na řekách a rybnících v okolí Prahy...

RR Baits řady Discharge
RR Baits řady Discharge

doplnil: paia

For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
For Fishing 2016 For Fishing 2016 For Fishing 2016
  For Fishing 2016  

‹‹ Zpět na Reportáže

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 19. února 2020
svátek má Patrik
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal