Můj Lov

Můj Lov
 
Rybář v zimě
(16. 12. 2015, Reportáže)

Poslední roky si příroda dělá co chce. Měli jsme tak možnost zažít podzimy, kdy se dalo lovit až téměř do samotného konce kalendářního roku. Letos přišly podzimní mlhy, mrholení a sychravé počasí dříve než se čekalo.

 

 

Mnoho rybářů tak své náčiní zazimovalo předčasně. Sám se snažím chodit k vodě tak dlouho, dokud to počasí umožňuje. Jedinou pauzu tedy mívám před koupí nové povolenky nebo v případě, že rtuť teploměru klesne hluboko do záporných čísel.

V době, kdy píšu tyto řádky, vypadá zima opět tak, jak jí poslední roky známe. Nad krajinou se klene tmavé těžké nebe, ovšem sněhová vločka se z něj k zemi spustí jen vyjímečně. Odopočinek pod peřinou sněhových závějí naší krajině opět dopřán nebyl. A přitom by byla voda v naší krajině, obzvláště po letošním extrémně horkém létě, více než potřeba. Na druhou stranu zima je zatím teprve na začátku a tak je možné, že se ještě dočkáme zimy tak, jak má v našich zeměpisných šířkách vypadat.

A jak přečkává toto roční období rybář? Špatně. Dny jsou krátké, večery přicházejí brzy a i ten, kdo v zimních měsících rybářsky nezahálí, nemá příliš času pro svůj mokrý koníček. Navíc i přes časovou tíseň je samotný lov obtížnější než ve zbytku roku. Ryby je třeba hledat, zatímco na zimovištích můžeme být relativně úspěšní, dlouhé úseky řeky budeme procházet bez záběru. I samotnou sestavu je třeba přizpůsobit roční době. Zimní lov vyžaduje jemnější koncové montáže, menší háčky a přirozenější prezentaci nabízené nástrahy.

Ovšem zimnímu lovu neholdují zdaleka všichni. Jak tráví zimu aktivní rybáři, kteří zimní pauzu z libovolného důvodu dodržují? Možností je překvapivě hodně. Především žijeme v éře internetu, který nám zimní přestávku do jisté míry usnadňuje. Možnost diskuze s kolegy a plánování další sezóny s kamarády je k nezaplacení. Realita se často od očekávání liší. V zimě přeci jen rybář kontakt s vodou do jisté míry ztrácí a stát se v té době může cokoliv. Nálet kormoránů, regulace určitého říčního úseku, změna rybářského řádu na některém z námi navštěvovaných revírů nebo například změna říčního dna a s tím spojené stěhování ryb. To bohužel poslední roky bývá spíše díky té regulaci než kvůli jarním povodním. Ovšem tato rozčarování se člověk většinou dozví až přímo u vody a zimnímu plánování nijak nebrání. Ostatně snad každý rybář je do jisté míry optimista. Kdo ví, možná se mnohdy ženeme za něčím, co se na daném místě ani nevyskytuje. Tak proč nedoufat, že pokud se přes zimu naše oblíbená řeka nějak změní, bude to k lepšímu.

Samotných internetových serverů je dnes poměrně slušné množství a své si mezi nimi najde snad každý. Je však třeba přiznat, že právě v zimním období rybářského absťáku jsou zde hádky častější než kdykoliv jindy. Otázkou také je, kolik informací se vyplácí po internetu pouštět dál mezi ostatní. Sám většinou nemám problém přiznat úspěšnou nástrahu a proto je ani nijak neretušuji na svých fotkách. Nedělám si iluze, že by si kvůli tomu stejný wobler koupilo více rybářů. A pokud ano, velká část z nich nebude umět nástrahu správně prezentovat. Velmi opatrný však jsem pokud jde o místa, kde lovím. Ta se snažím si hlídat, jinak hrozí riziko, že si na nich sám už nezalovím.

Zimu lze však trávit v hloubi internetu i jinak. Říká Vám něco označení tacklesmaniak? Pravděpodobně ne. Jde o výraz, který vznikl v internetové rybářské komunitě pro ty, které kromě ryb samotných baví i rybářské náčiní (anglicky fishing tackles). A věřte, že nejde jen o pruty a navijáky, ale patří sem i záliba ve vláčecích nástrahách, či ladění doplňků k lovu. Často těch, které slouží spíše pro potěchu rybářovu než pro úspěch při lovu. Takový tacklesmaniak během zimy čeká na zveřejnění katalogů pro nadcházející sezónu a sleduje změny v nich. Sleduje, které série pro další rok výrobní program opustily, které se dočkaly jen inovace a které byly kompletně nahrazeny novými. A pokud vypadá novinka lákavě, pak brzy skončí v tacklesníkově vlastnictví. Jsou však i případy opačné. Tedy pokud je stávající prut, naviják či nástraha z katalogu vypuštěn a aby udělal místo nástupci, je jeho cena sražena dolů. Poctivě přiznávám, že sám se řadím spíše do druhé skupiny. A pravda je, že oproti jiným jsem přece jenom ještě umírněný. I když zimu prohlížením katalogů trávím rád. Především doplňováním vláčecích nástrah na další rok. Udržovat si přehled je třeba.

A komu nestačí sledovat novinky virtuálně, ten může navštívit některou z rybářských výstav u nás či v zahraničí. Navíc jsou vesměs pořádány na konci zimy, takže před rybářem zůstává většinu zimy vidina akce se stejně "postiženými". A ještě jedna možnost pro zimní měsíce se rybářům nabízí. Trávit zimní pauzu doma a sbírat plusové body u své drahé polovičky, aby bylo v průběhu sezóny snadnější získat propustku k vodě. Přeji Vám co možná nejkratší zimní přestávku a hodně štěstí do sezóny 2016.

autor: skwor

‹‹ Zpět na Reportáže

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 19. února 2020
svátek má Patrik
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal