Můj Lov

Můj Lov
 
Gumy poprvé - Dva pohledy na okounovou přívlač
(10. 10. 2015, Návody)

Kdyby se mě někdo zeptal na moje nejoblíbenější nástrahy pro lov okounů, bez dlouhého váhání bych za ně označil gumy. Pokud bych ale měl říct jeden konkrétní model, asi bych zaváhal. V průběhu roku totiž lovím okouny jak na třícentimetrové twistery, tak na deseticentimetrová kopyta. Pro zjednodušení navrhuji si okounovou přívlač rozdělit do dvou kategorií. Jako první budu hovořit o gumách v souvislosti s ultra lehkou přívlačí.

 

 

V našich podmínkách má většina rybářů lov okounů spojený hlavně s nejjemnějšími technikami přívlače. Ostatně vzhledem k průměrné velikosti okounů na našich vodách se ani není čemu divit. Postupem času jsem ovšem dospěl k názoru, že ne ve všech situacích je tato metoda vhodná. Své využití najde například při lovu na malých potocích, kde okouni tvoří velkou část zdejší dravčí populace. Zde se jednak nevyskytují ryby té velikosti, aby bylo použití velké nástrahy opodstatněné a také na skutečně malém potoku může velká nástraha působit nepřirozeně. Dále sem patří samozřejmě také závodní přívlač, o které se ale kvůli svým nulovým praktickým zkušenostem více rozepisovat nebudu. Opodstatněný je lov na miniaturní nástrahy také v chladné vodě těsně před zámrzem. To se ovšem netýká všech vod, ale pouze tam, kde se okouni i v závěru roku zdržují nedaleko břehů. V opačném případě budeme mít s nástrahou zatíženou 1-2 gramovou hlavičkou problémy jí dostat ke dnu do blízkosti dravců. Využitelné jsou naopak i v letních měsících, kdy jsou mělčiny plné potěru.

smáček

Menší přírodně zbarvený smáček je v této situaci ideální. A jaké gumové nástrahy používám? V posledních letech nejvíce právě smáčky kolem 4cm. Barevná nabídka je dostatečně široká a tak je možnost volit jak z mnoha přírodních potěr imitujících odstínů, tak i z výraznějších barev. Letitou klasikou jsou nejmenší twistery, na něž s oblibou lovím i dnes. Ke slovu přijdou i jednopalcová (3,5cm) kopyta. Pokud jde o barvy, u kopyt se držím spíše nenápadných odstínů, u twisterů sázím na výraznější barvy. Například fluozelenou, bílou nebo žlutou. Samozřejmě se při tomto stylu lovu nevyhneme ani záběrům jiných rybích druhů. Často lovím tlouště, pstruhy a menší štiky. Celou sezónu ovšem s miniaturními nástrahami lovit nelze a vlastně by mě to ani nebavilo. Proto přijdou ke slovu i větší nástrahy. Takže nyní pár slov o nich. Klasická přívlač Situací, kdy jsem lovu okounů používám větší nástrahu, je více než by se mohlo zdát. O větší gumy se sice okouni budou častěji dělit s jinými dravci, to je ale jen bonus navíc. Zajímavou, svým způsobem paradoxní situaci jsem zažíval na jezerech ve Švédsku. Na některých lokalitách nebylo nic nereálného lovit okouny na hod. Byl zde ale problém. Většinu úlovků tvořili okouni kolem třiceti centimetrů, maximálně lehce nad tuto hranici. V našich podmínkách by to byl úžasný lov, ovšem zde jsem byl na lokalitě, která slibovala i možnost záběru podstatně větší ryby. Zmenšit nástrahu ale nešlo, jelikož s tím se zmenšila i velikost lovených dravců. A po zvětšení o ní začínaly jevit zájem spíše štiky okolo půlmetrové hranice. Na cílený lov štiky bylo totiž nutné velikost nástrah ještě zvětšit. Pokud jsem ovšem chtěl ulovit alespoň jednu nadprůměrnou rybu, bylo nutné lovit na větší nástrahy. A tento trend jsem začal sledovat i na našich vodách. Příkladem jsou stojaté vody, kde je reálná šance se o velké okouny pokoušet. Tam malé gumy pod nějakých 5cm s třígramovou hlavičkou ani nenasazuji, naopak jde spíše o spodní hranici. Jde hlavně o rozlehlé vody, kde se kromě odselektování menších ryb snažím dostat nástrahu dále od břehu.

okoun na gumovou nástrahu

A jaké gumy se pro tento způsob lovu hodí? Z dílny asi nejznámějšího výrobce gum, polského Relaxu, to jsou kopyta ve velikostech 2, 2,5 a 3 palce, rippery Ohio, Diamond shad a další. Výborné jsou kopyta české firmy vláčej.cz, především velikosti 5 a 7cm. Z vlastní zkušenosti ale vím, že pro velkého okouna není sebemenší překážkou ani velikost 10cm, kterou mám skoro nejraději. I od této firmy jsou další zajímavé nástrahy jako banjo Hrouzek či smáčci Máňa a Orca. Právě na druhý z nich mám poslední roky většinu svých velkých pruhatců. Když už jsem zmínil smáčky, zastavím se ještě u výrobků od nastrahy.cz. Kdo si oblíbil lov s tímto druhem gum, sotva najde větší výběr tvarů, barev i velikostí.Poslední dobou byl navíc sortiment rozšířen o zajímavé druhy větších kopyt a nymf. Co se týče barev, baví mě v případě větších nástrah spíše výraznější vzory. Samozřejmě ne vždy, v čisté vodě či při opatrném braní lovím rád na kopyta přírodních odstínů. Také poloprůhlední, potěr imitující smáčci, jsou v mnoha situacích nenahraditelní.

okoun na gumovou nástrahu

Tolik tedy jen drobný nástin toho, kolik možností nám okounové gumování skýtá. Samozřejmě každý si najde své oblíbené typy gum a způsoby, jak je ve vodní říši prezentovat. Nejsou dva rybáři, kteří by lovili stejně. A právě v tom je krása gumových nástrah.

‹‹ Zpět na Návody

 

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 19. února 2020
svátek má Patrik
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal