Můj Lov

Můj Lov
 
Candát obecný (Sander lucioperca)
Čeleď Okounovití
  • Slovenský název: Zubáč obyčajný
  • Anglický název: Pike perch
  • Německý název: Zander
Candát obecný (Sander lucioperca)

Candát obecný je rozšířen ve vodách střední a východní Evropy, západní hranici tvoří povodí Labe, na severu žije ve vodách jižní části Skandinávie a ve Finsku. Nevyskytuje se v západní Evropě, na jihu v Itálii a na Balkáně, s výjimkou řeky Marica. Je však přítomen v přilehlých částech Asie (Kavkaz). V našich vodách je obecně rozšířeným druhem. Vyskytuje se v tekoucích vodách od parmového pásma směrem dolů, v různých typech stojatých vod a nádrží, v tůních, odstavných ramenech, jezerech, pískovištích a údolních nádržích. Patří k hospodářsky významným a velmi ceněným druhům. Je poměrně náročný na čistou vodu, vyhovují mu rozsáhlejší vodní plochy s písčito-hlinitým dnem. Žije v menších hejnech. Je typickým dravcem a na dravý způsob výživy přechází již po dosažení velikosti 30-50 cm. Osídluje otevřené vody dále od břehu. V našich vodách je středněvěkou rybou, dožívá se věku 10-15 let, přičemž největší jedinci dosahují hmotnosti až 15 kg. Pohlavně dospívají samci ve stáří 2-4 roků a samice ve stáří 3-5 roků. Tření probíhá od dubna až do června v závislosti na teplotě vody, optimum je 8-14 °C. Jikry ukládá na kořínky trav a křovin. Samci připravují pro tření hnízda o průměru 40-90 cm. Hnízda jsou plochy, které samec napřed očistí a samice tam potom vytře jikry. Samec toto hnízdo s jikrami hlídá a ploutvemi odvívá sedimentující kal. Velká samice může mít až milión jiker o velikosti do 1,5 mm. Vývoj oplozených jiker trvá při teplotě 8-12 °C v rozmezí 15 až 35 dnů. Vylíhnutý plůdek žije pelagicky a velmi brzy přechází na dravý způsob výživy.

Candát obecný je naší největší rybou z čeledi okounovitých. Má protáhlé, zavalitě vřetenovité tělo, pokryté drsnými šupinami. Hlava je klínovitá, oči má velké a sklovité, koncová ústa jsou ozubená. Na konci dolní čelisti vynikají dva velké ostré, tzv. psí zuby, horní čelist zasahuje až za zadní okraj oka. Přední skřelová kost je holá nebo jen v horní části krytá šupinami. Postranní čára přechází až na ocasní ploutev. Na hřbetě jsou dvě ploutve. Základní zbarvení těla je šedozelené, na bocích je přítomno 8-12 černohnědých pruhů přecházejících ve skvrny, břicho je bílé. V době tření dostávají zejména samci tmavý nádech zbarvení, na břiše až šedočerný. Na hřbetní a ocasní ploutvi jsou tmavé skvrny uspořádány v podélné řady.

‹‹ Zpět na Atlas ryb

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 29. ledna 2020
svátek má Zdislava
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal