Můj Lov

Můj Lov
 
Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss)
Čeleď Lososovití
  • Slovenský název: Pstruh dúhový
  • Anglický název: Rainbow trout
  • Německý název: Regenbogenforelle
Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss)

Původně se tento druh vyskytuje v západní části severní Ameriky, kde žije v horských potocích, velkých řekách a v příbřežní části oceánu. Vytváří tam řadu forem, podobně jako v Evropě pstruh obecný. V roce 1880 byly importovány do Evropy jikry pstruha duhového a brzy nato se dovezly i k nám. Pstruh měl původně obohatit faunu našich tekoucích vod, ale ukázalo se, že až na výjimky se v našich tocích nevytvořily populace, které by byly schopny existence bez vysazování a doplňování násadou. Snaha o vysazování tohoto druhu do tekoucích vod s výjimkou úseků a řek, kde se již osvědčil, je neefektivní a neekonomická. Na rozdíl od většiny toků se pstruh duhový osvědčil v uzavřených nádržích o velikosti až do 100 ha, a to zejména v prvních letech po napuštění, kdy se vytváří velké množství zooplanktonu. Dovozy jiker pstruha duhového do Evropy a k nám jsou realizovány i v současnosti, přičemž jde hlavně o linie s požadovanými vlastnostmi, například se jedná o formu „kamloops“, která je vyšlechtěna pro produkci konzumní ryby intenzívním výkrmem.

Pstruh duhový je druh, který snáší i teplejší vodu s dostatečným obsahem kyslíku. Nemá nároky na úkryty a jako stanoviště mu vyhovuje volná klidná vodám zejména v nádržích, kde žije v menších hejnech. Je velmi žravý, v tekoucích vodách se živí hlavně larvami vodního hmyzu a náletovým hmyzem, v nádržích tvoří hlavní složku jeho potravy zooplankton a vodní měkkýši. Větší jedinci, zejména nad 30 cm, se živí i menšími rybkami. Pstruh duhový je krátkověkou rybou, dožívající se ve volné přírodě 3-6 roků, ojediněle až 10 let. Pokud má dostatek potravy, roste velmi rychle, zvláště ve stojatých vodách. V prvních 3 letech pohlavně dospívá, tření probíhá od konce března do první poloviny května. K výtěru dochází v proudech, kde samice a v menší míře i samec vytloukají do štěrkopískového dna miskovitou prohlubeň, do níž jsou ukládány jikry. Bylo pozorováno i tření v nádržích na písčitém dně. Na 1 kg hmotnosti samice připadá 2500-8500 jiker a vývoj oplozených jiker trvá v závislosti na teplotě vody 35-45 dní.

Tělo pstruha duhového je poměrně vysoké, ze stran zploštělé, podobně jako u sivena. Klínovitá hlava je kratší, čelisti jsou ozubené, koutky úst sahají až pod oko. Ploutve jsou normálně uspořádány a je přítomna tuková ploutvička. U formy „kamloops“ se projevují degenerativní znaky, např. zkrácení a zvlnění ploutví. Zbarvení je poměrně variabilní, hřbet je obvykle modře či olivově zelený, boky stříbřité, břicho bílé. Středem těla probíhá růžový či načervenalý pás, výrazný zejména u samců a na hřbetní a ocasní ploutvi jsou poměrně hustě rozmístěny černé skvrny.

‹‹ Zpět na Atlas ryb

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 19. února 2020
svátek má Patrik
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal