Můj Lov

Můj Lov
 
Okoun říční (Perca fluviatilis)
Čeleď Okounovití
  • Slovenský název: Ostriež obyčajný
  • Anglický název: Perch
  • Německý název: Barsch, Flussbarsch
Okoun říční (Perca fluviatilis)

Okoun říční je rozšířen po celé Evropě s výjimkou Skotska, jižních evropských poloostrovů a Norska. Žije i v celé severní části Asie, patřící k úmoří Severního ledového oceánu. V našich vodách patří k hojně se vyskytujícím druhům. Jelikož je značně přizpůsobivý, setkáváme se s ním jak v tekoucích vodách od lipanového až po cejnové pásmo, tak v různých typech stojatých vod, jako jsou tůně, jezera, pískoviště, údolní nádrže apod. V tekoucích vodách vytváří někdy místně početnější populace, v některých nádržích se dokonce přemnožuje. Zdržuje se v hejnech a pouze největší jedinci žijí samotářsky. Je velmi žravý. Menší jedinci se živí převážně zooplanktonem a v podstatě vším živým ve vodě, větší jedinci jsou dravci. Ve velikosti nad 20 cm se již živí výlučně menšími rybkami, včetně vlastního potomstva. Okoun říční je středněvěká ryba, dožívající se 15-20 let, průměrný věk je 5-7 roků. Roste poměrně pomalu, zejména při přemnožení, kdy má nedostatek potravy. V našich podmínkách dorůstá délky až 51 cm a hmotnosti 4-5 kg. Pohlavně dospívá v prvním až třetím roce života, s postupujícím věkem převažují v populacích samice nad samci. Tře se v dubnu a květnu, někdy i v červnu, při teplotě vody 8-20 °C. Vytřené jikry ukládají samice v pásech 1-2 m dlouhých na ponořené vodní rostliny, křoviny, větve a kmeny. Vývoj oplozených jiker trvá 14-17 dní. Samice mívá až 300 tisíc bezbarvých jiker, jejichž průměr se pohybuje obvykle mezi 1,7-2 mm.

Tělo okouna je vysoké, výška vyklenutí hřbetu značně kolísá podle jednotlivých biotopů. Větší jedinci mají výrazný hřbetní hrb. Na klínovité hlavě jsou velké oči, koncová ozubená ústa, skřele jsou ukončeny velkým trnem. Uspořádání a postavení ploutví je typické pro čeleď okounovitých. Na hřbetě jsou dvě ploutve posazené těsně za sebou. Celkové zbarvení je žlutozelené až šedohnědé, hřbet je tmavší, boky mívají kovový měděný lesk s 5-9 příčnými tmavými pruhy, které nezasahují až na břicho. Pruhy mohou být rozvětveny ve tvaru písmene V nebo Y, někdy však tyto pruhy na velmi tmavém pozadí zanikají. Na konci první hřbetní ploutve, mezi jejími posledními 2-3 paprsky, je charakteristická černá skvrna. Břišní, řitní a ocasní ploutve jsou krvavě červené, ostatní ploutve jsou šedozelené.

‹‹ Zpět na Atlas ryb

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 29. ledna 2020
svátek má Zdislava
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal