Můj Lov

Můj Lov
 
Kapr obecný (Cyprinus carpio)
Čeleď Kaprovití
  • Slovenský název: Kapor obyčajný
  • Anglický název: Carp
  • Německý název: Karpfen
Kapr obecný (Cyprinus carpio)

Původní oblastí rozšíření kapra obecného v Evropě byly velké řeky spadající do úmoří Kaspického jezera a Černého a Středozemního moře. V současné době je rozšířen po celém světě. U nás je kapr obecný hospodářsky nejdůležitějším druhem ryb, se kterým se setkáváme ve všech vodách s výjimkou malých toků, horských bystřin a jezer. Původní divoká forma, zvaná sazan nebo kapr dunajský, se vyskytuje pouze v Dunaji, v Tise a v dolních tocích jejich největších přítoků. Setkáváme se s ním i v dolním toku Moravy a Dyje. Ve většině ostatních vod včetně uvedených toků a v rybnících žije, je vysazována a chována rybniční forma kapra, která byla vyšlechtěna v průběhu mnoha let jeho domestikace. Tato forma je vysokotělá, vyniká dobrými růstovými vlastnostmi, přizpůsobivostí a vyskytuje se ve třech typech, lišících se ošupením a nazývaných kapr šupinatý, kapr lysec a kapr hladký. Nepřítomnost šupin je však znakem nízké životnosti, takže v rybnících je většinou chován kapr šupinatý nebo lysec. Tyto dvě formy jsou rozšířeny ve většině našich vod. Chov kapra v rybnících má u nás dlouholetou tradici mající počátek ve 13. až 15. století. S kaprem se setkáváme ve všech typech stojatých vod včetně velkých údolních nádrží a ve větších tocích mimopstruhového charakteru. Původním biotopem kapra obecného jsou dolní toky velkých řek, kde se vyskytují tůně a ramena. Žije v hejnech, na zimu se ukládá v hlubších místech a přečkává ji v klidovém stavu.

Kapří plůdek se zpočátku živí pouze zooplanktonem (perloočky a buchanky), ale velmi brzy začne hledat potravu na dně. Ze dna sbírá především larvy pakomárů a další vodní bezobratlé živočichy. Významnou součást jeho potravy tvoří i některé rostlinné zbytky, zejména různá semena. Patří mezi středněvěké ryby, ovšem nejstarší jedinci se dožívají 20 až 30 let. Rychlost jeho růstu je velmi dobrá, ovlivňuje ji podstatně dostatek potravy a délka vegetačního období. Je teplomilný, optimální teplota vody je okolo 20-25 °C. První rok kapr dorůstá 7-12 cm, druhý rok 15-25 cm, třetí rok 20-35 cm, čtvrtý rok 25-45 cm a pátý rok 35-50 cm. Ve větších nádržích a řekách dosahuje hmotnosti i přes 20 kg. Pohlavní dospělosti dosahuje ve věku 2-4 let. Tře se v květnu až červnu, když se teplota vody ustálí na 17-20 °C a v noci neklesá pod 14-15 °C. Samci jsou menší a štíhlejší než samice stejného věku. V době tření se u samců objevuje na hlavě a na vnitřní straně prsních ploutví třecí vyrážka. Samice může mít až přes milión jiker, které jsou lepkavé, nažloutlé, o průměru kolem 1,5 mm. Vytírá se do čisté, čerstvě zaplavené vegetace. Tření probíhá po skupinách. Vývoj oplozených jiker trvá 2,5-5 dnů, v závislosti na teplotě vody.

Tělo kapra je robustně stavěné, celé nebo jen zčásti pokryté šupinami. Hlava je poměrně krátká, tupá a ústa jsou směrována dolů. Pohyblivé a vysunovatelné rty vytvářejí rypec. Na horním rtu jsou 4 vousky. Linie hlavy přechází ve hřbet přes záhyb a směřuje strmě vzhůru ke hřbetní ploutvi. Ploutve má kapr obecný mohutné, tvrdé paprsky jsou silné. Hřbetní ploutev je velmi široká. Hřbet je tmavě zelený, šedý nebo šedomodrý, boky jsou žlutozelené až zlatisté, břicho je žlutobílé. Ploutve jsou většinou šedomodré, řitní a ocasní však načervenalé.

‹‹ Zpět na Atlas ryb

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
 
         
Dnes
Středa 29. ledna 2020
svátek má Zdislava
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2020 Pavel Hrabal