Můj Lov

Můj Lov
 
Sekavčík horský (Sabanejewia balcanica)
Čeleď Sekavcovití
  • Slovenský název: Pĺž zlatistý
  • Anglický název: Balcan spiny loach
  • Německý název: Balkanischer Steinbeisser
Sekavčík horský (Sabanejewia balcanica)

Vyskytuje se v řekách a potocích v povodí středního a dolního toku Dunaje. Je znám také z povodí řeky Visly a Donu, některých řek v Anatolii (asijské části Turecka) a na Balkánském poloostrově. V povodí Dunaje je početnější v řekách Laborec, Topľa, Hron, Ondava, Hornád a dalších, také však ve vlastním Dunaji a jeho průtočných ramenech. Na Moravě byl zjištěn v řece Bečvě a jejích přítocích. Obývá většinou podhorské řeky a potoky se štěrkovitým dnem a jemnými nánosy detritu v zátočinách. Ukrývá se pod kameny v mělkých i hlubších úsecích mírně proudící vodou. Úkryt opouští jen při vyrušení, okamžitě však vyhledá nový na nejbližším příhodném místě. Potravou sekavčíka jsou především bezobratlí živočichové žijící při dně. Jde o krátkověkou rybu, dorůstající maximálně velikosti 10 cm a hmotnosti do 50 g. Tření probíhá v dubnu a květnu, samice klade poměrně malý počet jiker (do 300 ks) přímo na písek a kameny dna toku.

Stejně jako sekavec má i tento druh tělo protažené a ze stran zploštělé. Okolo úst je přítomno 6 vousků a pod okem vztyčitelný trna, na konci rozdvojený. Základní zbarvení těla je šedavě bílé, na bocích a břiše nažloutlé, na těle přechází do šedé. V podélné linii hřbetu je umístěno 4-12 tmavohnědých skvrn. Na bocích těla je podélná řada 8-15 červenohnědých nebo tmavě fialových skvrn. Vousky jsou delší než u sekavce písečného.

‹‹ Zpět na Atlas ryb

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
         
Reklama
         
 
         
Dnes
Čtvrtek 16. srpena 2018
svátek má Jáchym
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
         
Servis
Přidat do oblíbených

Naše ikonka:
Můj lov

The query: SELECT COUNT(*) FROM mujlov_useronline WHERE ip="54.196.73.22"
Has generated error: 144: Table './d38273_mujlov/mujlov_useronline' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed