Můj Lov

Můj Lov
 
Cejnek malý (Abramis bjoerkna)
Čeleď Kaprovití
  • Slovenský název: Piest zelenkavý
  • Anglický název: Silver Bream, Skimmer
  • Německý název: Güster, Blicke
Cejnek malý (Abramis bjoerkna)

Je rozšířen ve vodách Evropy s výjimkou jižních poloostrovů, na severu v jižním Finsku a Švédsku. U nás se vyskytuje na celém území především v dolních tocích větších řek, v tůních a jezerech a v odstavených ramenech, hojný je i v některých údolních nádržích. Je to ryba otevřené vody. Ve stojatých vodách se živí zooplanktonem, larvami pakomárů, v tekoucích vodách i larvami jiného vodního hmyzu. Růst má velmi pomalý a s přibývajícím věkem intenzita růstu ještě klesá. Samice rostou o něco rychleji než samci. Nejvyšší věk cejnka v našich vodách je 16 roků. Za obvyklou nejvyšší hodnotu jeho rozměrů lze pokládat délku 35 cm a hmotnost 0,5 kg. Pohlavně dospívá z části již ve věku 2 roků. Výtěr probíhá od konce dubna až do června, pravděpodobně ve 2-3 dávkách. Na 1 kg hmotnosti samice připadá 150-250 tisíc poměrně velkých jiker o průměru 2 mm. Jikry ukládá na vodní rostliny, popřípadě i na jiný náhradní substrát. Vývoj jiker až do vykulení plůdku trvá 10-14 dní, v závislosti na teplotě vody. V některých vodách vytváří cejnek malý přemnožené zakrslé populace.

Na první pohled svým tvarem připomíná cejna velkého, tělo má zploštělé a vysoké, výška těla je v délce obsažena 2,2-2,7 krát. Hlava je poměrně malá, oči jsou velké, ústa mají spodní postavení. Za břišními ploutvemi je vytvořen kýl bez šupin. Hřbet ryby je tmavě šedý, boky jsou stříbřité, s typickým kovově namodralým či nazelenalým leskem (cejn velký má zbarvení bez tohoto lesku). Ploutve jsou šedé, při základu načervenalé, zvláště prsní a břišní.

‹‹ Zpět na Atlas ryb

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
         
Reklama
         
 
         
Dnes
Čtvrtek 16. srpena 2018
svátek má Jáchym
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
         
Servis
Přidat do oblíbených

Naše ikonka:
Můj lov

The query: SELECT COUNT(*) FROM mujlov_useronline WHERE ip="54.196.73.22"
Has generated error: 144: Table './d38273_mujlov/mujlov_useronline' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed