Můj Lov

Můj Lov
 
Lipan podhorní (Thymallus thymallus)
Čeleď Lipanovití
  • Slovenský název: Lipeň obyčajný
  • Anglický název: Grayling
  • Německý název: Äsche
Lipan podhorní (Thymallus thymallus)

Lipan obývá především horní až střední části s čistou a kyslíkatou vodou. Jeho výskyt je u nás prakticky určován shodným typem vodního prostředí (tzv. lipanové pásmo), s vyhovující čistotou vody, vhodnou teplotou a dostatečným obsahem kyslíku. Proto se s lipanem setkáváme ve všech větších pstruhových říčkách a řekách a přizpůsobil se i prostředí některých údolních nádrží, kde dorůstá obvykle větších velikostí. V porovnání se pstruhem obecným však snáší do určité míry i organické znečištění a vyšší teploty vody. Nejvhodnější stanoviště mu skýtají úseky s pomalu proudící vodou, jež se střídají s peřejnatými prahy a tůněmi. Lipan nevyžaduje úkryty, je rybou otevřené vody a žije v hejnech. V toku, s výjimkou třecích migrací, v podstatě nemění stanoviště. V prostředí se vhodně doplňuje se pstruhem.

Lipan pohlavně dospívá ojediněle ve dvou, převážně však až ve třech letech života. Tření probíhá hlavně v dubnu při teplotě vody 7-10 °C. Vytírá se na štěrkopísčité dno, kam jsou jikry při tření volně zahrabávány. Tření probíhá hromadně v párech a samec hájí své trdliště. Vývoj oplozených jiker závisí na teplotě vody a v průměru trvá 15 dní. Na 1 kg hmotnosti samice připadá 10-20 tisíc jiker. Plůdek lipana se živí drobnými živočichy – prvoky, vířníky a vodními korýši. U větších jedinců tvoří hlavní část potravy larvy vodního hmyzu – jepice, chrostíci, pakomáři, pošvatky aj. Specifickou součástí potravy lipana jsou vodní měkkýši. Část potravy, zejména v letních měsících, tvoří různý suchozemský hmyz, tzv. nálet. V našich vodách je lipan výrazně krátkověkou rybou a dožívá se v průměru 3-5 let, ojediněle, zejména v údolních nádržích, i 8-10 let života.

Lipan se tvarem a vzhledem podobá síhům nebo některým kaprovitým rybám, např. ostroretce. Tělo má však štíhlejší a protáhlejší, torpédovitého tvaru, a podstatně pestřeji zbarvené. Tvar těla, zejména jeho výška, je určována prostředím, kde žije. Má poměrně malou hlavu s velkýma očima, ústa jsou malá, spodního postavení pod přesahujícím rypcem. Čelisti jsou vybaveny drobnými zoubky. Tělo je pokryto poměrně velkými šupinami. Výrazným znakem je široká, vysoká a pestře zbarvená hřbetní ploutev, u samců nazývaná prapor. Mezi hřbetní a ocasní ploutví je tuková ploutvička. Ocasní ploutev je hluboce vidličnatě vykrojena. Zbarvení mladších jedinců je stříbřitě bílé, hřbet je šedozelený. Starší, pohlavně dospělí jedinci mají zbarvení tmavší. V období rozmnožování se u lipana objevuje intenzívnější a pestřejší zbarvení s různými duhovými efekty.

‹‹ Zpět na Atlas ryb

Můj Lov
 
         
Uživatel
Přezdívka

Heslo

Registrace  Změna hesla
         
   
         
Reklama
         
 
         
Dnes
Úterý 16. října 2018
svátek má Havel
         
 
         
Předpověď počasí

         
 
         
Servis
Přidat do oblíbených

Naše ikonka:
Můj lov

Online 1 návštěvník.
         
 
Novinky |  Můj lov |  Trofeje |  Články |  Atlas ryb |  Prodejny |  Odkazy |  Diskuze |  Všeobecné podmínky  © 2018 Pavel Hrabal, hosting Wedos.